WELSH BOWLS

Latest News

About WBA Bowls

Welcome to our news section - keep checking for our latest news regarding Welsh Bowls

 

 

Good Luck to the Welsh Women's Senior Team and British Isles Representatives competing in Jersey this weekend.  Click Here for Live Scoring

Thank you to Cowbridge and Castell Newydd Emlyn Bowling Clubs for hosting our practice games.

 

2019WelshSeniorInternationalTeam and British Isles Representatives

 

World Bowls president John Bell and his executive colleagues are delighted to announce the appointment of Hazel Wilson from Wales, one of the UK’s leading lights in bowls administration and resource management, to the organisation’s Board of Directors.

‘It’s a further extension of our resolve to develop the World Bowls talent pool,’ Mr Bell said at the announcement. ‘Hazel is one of the top professionals in her field, a genuine all-rounder, and we’re thrilled to have her wealth of experience, dynamism and positivity on the board.’

A career academic in the field of Adult Education, Business and Training, Hazel Wilson brings more than 20 years of experience and a success proven track record to the role. She has utilised these skills with top results as team manager for the Welsh Women’s Bowls Association at Commonwealth Games, World, Atlantic and international level competitions over the past decade.

A fine player in her own right Hazel has represented Wales with distinction since 1998; won her national singles in 1999; and was crowned British Isles singles champion in 2000.

‘I’ve known Hazel Wilson for many years,’ said World Bowls chief executive Gary Smith. ‘She’s a top professional who knows how to get things done, and her knowledge of bowls is second-to-none. A great asset to our organisation.’

In formalising the announcement, World Bowls president John Bell also paid tribute and expressed great appreciation to Claire Leonard, who relinquished her position as Appointed Director last month.

J Bell H Wilson

Round 1.   Rond 2.   Round 3.   Round 4.   S/Finals & Final
June 15th.   July 6th.   July 20th.   August 3rd.   August 17th.
    55  BSC Landore            
   
    19   Bedwellty Park  
   
    24   Brynmaur      
   
    22   Beaufort  
   
    38   Whitchurch          
   
    20   Whiteheads  
   
    25   St. Julians      
   
    53   Bryn Welfare  
   
    35   Taffs Well            
   
52  Mount Pleasant 53 33   Penylan  
33   Penylan 81
1   Carmarthen 71 1    Carmarthen      
16  Presteigne 70
54   Briton Ferry Steel 65 5    Parc y dre  
5    Parc y dre 79
15  Llandrindod Wells 93 15   Llandrindod Wells          
41   Ely Valley 68
26  Chepstow 81 36   Gilfach Bargoed  
36   Gilfach Bargoed 85
3    Brynhyfryd 56 13   Harlequins      
13   Harlequins ##
23   Six Bells 77 23   Six Bells  
7   Aberaeron 70
46   Bridgend Municipal 79 46   Bridgend Municipal            
8   Cardigan 72
17  Cwmbran Park 74 17   Cwnbran Park  
18   Blackwood 68
4   Loughor 77 4    Loughor      
44   Windsor Penarth 68
28   Blaina 64 21   RTB Ebbw Vale  
21   RTB Ebbw Vale 82
51  Alltwen 88 51   Alltwen          
34   Ystrad Mynach 86
39  Bargoed 74 30   Welshpool  
30   Welshpool 82
10   Blaenrhondda 60 14   Merthyr West End      
14   Merthyr West End 83
2   Ammanford Park 66 32   Saundersfoot  
32   Saundersfoot 77
43   Barry Athletic 80 43   Barry Athletic            
11   Treharris/Trelewis 79
49  Aberavon 85 49   Aberavon  
27   Blaenavon 68
47   Dinas Powys 57 50   Pontrhydyfen      
50  Pontrhydyfen 95
37   Penyrheol 83 37   Penyrheol  
45   Barry Romilly 79
6    Kidwelly 81 42   Caerau Welfare          
42   Caerau Welfare 83
29   Newtown 76 29   Newtown  
12   Thomastown 69
31   Tenby ## 31   Tenby      
40   Aberkenfig 40
9   Troedyrhiw   T.B.A.  
48  Resolven  

AtlanticMedalPhotoforWebCongratulations to the Welsh Bowls Team who successfully gained a Gold Medal in the Women's fours and a Bronze Medal in the Womens Pairs, Mens Singles and Mens Fours.  All disciplines finished in the top 6 in their respective groups to qualify for World Bowls 2020 in The Gold Coast.  A tremendous achievement.      Photography by Alis Butten

Owain Dando RTB, Danny Davies Jr Beaufort, Gemma Amos Saundersfoot and Alis Butten Lampeter have been selected to represent Wales in the European Championships which are going to be held in Guernsey this year from September 20th to September 28th 2019. Congratulations and good luck to them all. 

Click here to view or download the 2019 Mixed Pairs draw

WELSH BOWLING ASSOCIATION
MIXED PAIRS SECTION A
         
DATE DATE DATE by 9th  June DATE by 7th  July DATE by 4th  August
    Emma Gittins &
Ben Jones
 Emma Gittins &
Ben Jones
 
 
   
 
    Betty & Barrie Fleming
 
   
 
    Karen Hopkins &
Mark Jones
 Karen Hopkins &
Mark Jones
 
   
 
    Mary M Evans &
David A Price
 
   
 
      Isobel Jones
& Carl Price
 Isobel Jones
& Carl Price
 
   
 
     
 
   
 
      Naomi Evans
& Clive Martin
 
   
 
     
 
   
 
¼ Final v Section D Winners @ Llandrindod Wells on 24th August.
WELSH BOWLING ASSOCIATION
MIXED PAIRS SECTION B
         
DATE DATE by 19th  May DATE by 9th  June DATE by 7th  July DATE by 4th  August
  Gillian Cobb & Mal Evans Jean Stanger &
King Jones
Jean Stanger &
King Jones
 
 
  Jean Stanger &
King Jones
 
    Dilwen & Ron Thomas
 
   
 
    Tracy Hollins &
Ashley Price
 Tracy Hollins &
Ashley Price
 
   
 
    Jane & Jonathon Williams
 
   
 
    Alis & Hari Butten  Alis & Hari Butten  
 
   
 
    Melanie Thomas &
Steve Entwhistle
 
   
 
    Cally Jones
& Nigel Davies
 Hannah Williams
&
Robert Chisholm
 
   
 
    Hannah Williams
&
Robert Chisholm
 
   
 
¼ Final v Section E Winners @ Llandrindod Wells on 24th August.
WELSH BOWLING ASSOCIATION
MIXED PAIRS SECTION C
         
DATE DATE 19th May DATE 9th June DATE 7th  July DATE 4th  August
  Sue & Ken Francis Sue & Ken Francis  Sue & Ken Francis  
 
  June Morgan &
Dale Gorman
 
    Annie Davies
&
Trevor Gommer
 
   
 
    Barbara Sheers &
Ivor Galliers
 Jackie Thomas &
Stephen Jones
 
   
 
    Jackie Thomas &
Stephen Jones
 
   
 
    M Tompkins
& B Lister
 Wendy Price
& David Weale
 
 
   
 
    Wendy Price
& David Weale
 
   
 
    Rhiannon & Robert Weale  Rhiannon & Robert Weale
 
   
 
    J & B Weale
 
   
 
¼ Final v Section G Winners @ Llandrindod Wells on 24th August.
WELSH BOWLING ASSOCIATION
MIXED PAIRS SECTION D
         
DATE DATE 19th May DATE 9th  June DATE 7th  July DATE 4th  August
  Mags Eldridge & Cieran Lebreton Mags Eldridge & Cieran Lebreton  Mags Eldridge & Cieran Lebreton   
 
  Tina & Terry
Bratcher
 
  Lorraine & Iwan Rogers Lorraine & Iwan Rogers
 
  Pat Gough &
Robert Cummings
 
  Karen & Geoff
Lewis
Milly Reynolds &
Robert Cummings
 Carol & Stuart Lewis
 
  Milly Reynolds &
Robert Cummings
 
    Carol & Stuart Lewis
 
   
 
    Chloe & Steve Jackson  Katie Lewis
& Chris Eldridge
 
 
   
 
    Katie Lewis
& Chris Eldridge
 
   
 
    Nicola Reynolds &
S Eldridge
 Lauren & Martin Selway
 
   
 
    Lauren & Martin Selway
 
   
 
¼ Final v Section A Winners @ Llandrindod Wells on 24th August.
WELSH BOWLING ASSOCIATION
MIXED PAIRS SECTION E
         
DATE DATE  19th May DATE 9th  June DATE 7th  July DATE 4th  August
      Ceri Holmes
& Stephen Allen
 
 
   
 
     
 
   
 
      Jodie & Dale McCarthey
 
   
 
     
 
   
 
        Marie Morley &
Martin Johnson
 
   
 
     
 
   
 
       
 
   
 
     
 
   
 
¼ Final v Winners of Section H @ Llandrindod Wells on 24th August.
WELSH BOWLING ASSOCIATION
MIXED PAIRS SECTION F
         
DATE DATE 19th May DATE 9th  June DATE 7th  July DATE 4th  August
  Sharon & Ian Paterson  Megan & Mark
Jones
 Megan & Mark
Jones
 
 
  Megan & Mark
Jones
 
  Debbie & Ken Taylor  Debbie & Ken Taylor
 
  Jessica Berry &
Paul Taylor
 
  Lauren Palmer &
Stephen Close
 Linda & Arty
Woodcock
 E & M
Woodcock
 
  Linda & Arty
Woodcock
 
  Angela & Rod
Hudson
 E & M
Woodcock
 
  E & M
Woodcock
 
  Paul & Christina
Church
 Lauren Gowan &
Cory Bayliss
  Lauren Gowan &
Cory Bayliss
 
 
  Lauren Gowan &
Cory Bayliss
 
    Wendy & Colin Grant
 
   
 
    Carol & Jeff Phillips  M & R Buckland
 
   
 
    M & R Buckland
 
   
 
¼ Final v Winners of Section B @ Llandrindod Wells on 24th August.
WELSH BOWLING ASSOCIATION
MIXED PAIRS SECTION G
         
DATE DATE 19th May DATE 9th  June DATE 7th  July DATE 4th  August
  Susan Williams & Gethin Hill  Susan Williams & Gethin Hill  Fran & Mike Perkins  
 
  Margaret Smith &
Glyn Griffiths
 
  Fran & Mike Perkins  Fran & Mike Perkins
 
  Judith & Bill
Belli
 
  Judith & Andrew
Wason
 Judith & Andrew
Wason
 Kelly & Roger Silcox
 
  Margaret Smith &
Lee Bridge
 
    Kelly & Roger Silcox
 
   
 
    Janet & Robert Gwyn  Rose Gallecher &
Paul Roberts
 
 
   
 
    Rose Gallecher &
Paul Roberts
 
   
 
    Sylvia & Barrie Broad  Sara Nichols
& Jamie Brown
 
   
 
    Sara Nichols
& Jamie Brown
 
   
 
¼ Final v Winners of Section C @ Llandrindod Wells on 24th August.
WELSH BOWLING ASSOCIATION
MIXED PAIRS SECTION H
         
DATE DATE 19th May DATE 9th  June DATE 7th  July DATE 4th  August
  Maggie L Price & Ben Powell  R Williams &
B Price
  T Lane & Owen Williams  
 
  R Williams &
B Price
 
  T Lane & Owen Williams  T Lane & Owen Williams
 
  Marion Purcell &
Roger Jones
 
    Emma Howarth &
Elliott Bartlett
 Linda & Mark Warwick
 
   
 
    Linda & Mark Warwick
 
   
 
    Gail & David Greaney  Heather Collins &
Matthew Harmy
 
 
   
 
    Heather Collins &
Matthew Harmy
 
   
 
    Lynn Hancox
& Graham Hadden
 Lynn Hancox
& Graham Hadden
 
   
 
    Steff Maggs
& David Prosser
 
   
 
¼ Final v Winners of Section E @ Llandrindod Wells on 24th August.
The following players have been selected for a Tri Nations Test Series on 20th and 21st August 2019 at Belmont BC, Belfast, Northern Ireland. This event is run in collaboration with the Welsh Womens BA.
 
We wish them all the best for the series.
 
Iestyn Williams – Penygraig
Ryan Davies – Penylan
Ethan Humphries – Troedyrhiw
Dion Peregrine – Ammanford Park
Rhys Colwill – Briton Ferry Steel Combine
Jordan Driscoll – Kidwelly Town

Congratulations to the following players selected for an Under 25 Trial on Sunday 23rd June 2019

Players to report by 9.30am for a 10am start

Please can you confirm your availability direct to David Harding:
email:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  phone: 07930158385
 

Ben Matthews

Nathan Hurn

Ryan Davies

Mike John

Adam King

Cory Bayliss

Joe Dennis

Dan Salmon

Nathan Salmon

Hari Butten

Matthew Davies

Dominic Hardy

Edward Jelfs

Rhys Roberts

Jack Breen

Ryan Atkins

Nathan Rees

Chad Bowling

Mike Brain

Kristian Crocker

Ben Evans

Ethan Humphreys  

Jack Davies

Liam Bouse

Jordan Driscoll

Iwan Davies

Rhys Colwilll

Shane Hill

Iestyn Williams

Callen Farrell

Luke Jones

Dylan Hooking

Dion Perigrine

JJ Cole

E Hughes

C Roberts

Ashley Naylor

Dan Powell

Jack Vale

James John-Davies

Reserves: James Bradley, Joe Parry, Joe Coles, Joe Phillips, Josh Boyce, Ellis Thomas

Applications are reopened for the position of Welsh Women's Bowling Association Selector.  Please click on the link below to view or download the details to apply.

Welsh Women Selector Job Description

Online ticket sales are now closed. Tickets will be available on the gate for £5 per day - cash only.

 

Congratulations to the following players selected to represent Wales in the forthcoming Atlantic Championships in Cardiff & Vale.

Men

Singles - Dan Salmon

Pairs - Ross Owen / Dan Salmon

Triples - Ben Thomas / Steve Harris / John Tomlinson

Fours - Ben Thomas / Ross Owen / Steve Harris / John Tomlinson

Ladies

Singles - Sara Marie Nicholls

Pairs - Sara Marie Nicholls / Ysie White

Triples - Melanie Thomas / Bethan Russ / Anwen Butten

Fours - Melanie Thomas / Bethan Russ / Ysie White / Anwen Butten

The entry form for the 2019 National Mixed Pairs is now available for you to download. Please click on the link below to download the form. 

DOWNLOAD FORM

Eddie Williams has arranged a markers course to be held at Sully IBC on Sunday 17th February starting at 10.00am until 3.00pm. The cost of the course is £10.00  per person.

To register your interest, please contact Eddie at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Good Luck to Anwen Butten Lampeter, Sara Nicholls LLandeilo and Mark Letman and Damian Double of Penylan who compete in Mixed Fours, Pairs and Singles from 7th-18th November.  Please click on link to follow results.

 

Hong Kong Classic website

Congratulations to the following who have been successful in gaining international technical official status following a recent assessment by World Bowls:

John Phillips Gorseinon Bowling Club Carmarthenshire
John Jenkins Swansea Vale Bowling Club West Glamorgan
Mark Gaskell Machynlleth Bowling Club Montgomeryshire

Good Luck to Judith Wason of Cardiff and Roger Jones of Beaufort who compete in the World Champion of Champions, St. Johns Park NSW Australia.  The competition starts on October 29th and runs through to November 4th.  For up to date results please follow the link http://www.worldbowls.com/event/world-champion-of-champions-2/

 2019 International Team for the British Isles Series in Northfield, Ayr

29th - 30th June 2019

 

Rink 1

Rink 2

O Dando

RTB Ebbw Vale

B Thomas

Pontrhydyfen

R Underwood

RTB Ebbw Vale

J Roberts (c)

Tenby

C Ashman

Ely Valley

D Davies Jnr

Beaufort

D Salmon

Penylan

J Tomlinson

RTB

 

Rink 3

Rink 4

A Wason

Harlequins

M Clarke

Barry Athletic

M Selway

Caerphilly

M Partridge

Parc y Dre

A Fleming

Machynlleth

M Harding

Ely Valley

S Harris

RTB

P Taylor

Ely Valley

 

Rink 5

Rink 6

L Daniels

Pontryhdyfen

J Davies

Harlequins

J Breen

Harlequins

S Roff

Llandrindod Wells

C Klefenz

Beaufort

M Letman

Penylan

R Owen

Harlequins

D Doubler

Penylan

 

Reserves

N Collins

Kidwelly

A Evans

Whitland

 

Congratulations to the following players who have been selected for the Elite Squad 2019

 

Johnathon Tomlinson           RTB Ebbw Vale BC

Steve Harris                         RTB Ebbw Vale BC

Owain Dando                       RTB Ebbw Vale BC

Daniel Davies Jr                  Beaufort BC

Chris Klefenz                        Beaufort BC

Daniel Salmon                     Penylan BC

Damian Doubler                  Penylan BC

Mark Letman                       Penylan BC

Ross Owen                           Harlequins BC

Ben Thomas                         Pontrhydfen BC

Andrew Fleming                 Machynlleth BC

Congratulations to Team Wales U18 who defeated England 14-10 in the latest International Series at Penarth Windsor.  

20180915 094858

Lauren Gowen - Porth 
Megan Jones - Bridgend Mun 
Anna Lawrence - Porth 
Alex Morgan Gilfach - Bargoed 
Lowri Powell - Abertillery
Olivia Jackson - Whitchurch
Jack Breen - Harlequins
Ethan Humphries - Troedyrhiw
Ryan Davies - Penylan
Cory Bayliss - Ely Valley
Hari Butten - Lampeter
Iestyn Williams - Penygraig

Savegar Cup Winners - Congratulations to Glamorgan Women's Bowling Association who beat Mid Wales Women's Bowling Association 133 shots to 104 in the final of the Savegar Cup. Thanks to Lampeter for their hospitality and lovely meal afterwards.

Savegar Trophy 2018

SECTION A                
COUNTY ASSOCIATION Played Won Lost Drawn Points Shots + Shots - Shots +/-
Mid Wales 3 3 0 0 6 384 314 70
Ceredigion 3 2 1 0 4 345 328 17
South Wales & Mon 3 1 2 0 2 327 359 -35
West Wales 3 0 3 0 0 324 376 -52
SECTION B                
Glamorgan 3 3 0 0 6 382 301 81
Pen Y Glyn 3 1 1 1 3 356 309 47
West Glamorgan 3 1 1 1 3 365 350 15
Carmarthenshire 3 0 3 0 0 280 423 -143

Sunday 13th May 2018
Pen y Glyn 146 v Carmarthen 78
West Glamorgan 118 v Glamorgan 121
Mid Wales 144 Ceredigion 89
South Wales & Mon 121 West Wales 118
Sunday 20th May 2018
West Wales 117 v Mid Wales 118
Carmarthen 112 v West Glamorgan 130
South Wales & Mon 95 v Ceredigion 119
Glamorgan 114 v Pen Y Glyn 93
Sunday 10th June 2018
Glamorgan 147 Carmarthen 90
West Glamorgan 117 Pen y Glyn 117
Mid Wales 122 South Wales & Mon 108
Ceredigion 137 West Wales 89

 

Savegar Trophy 2017

SECTION A                
COUNTY ASSOCIATION Played Won Lost Drawn Points Shots + Shots - Shots +/-
Mid Wales 3 2 1 0 4 365 325 +40
West Wales 3 2 1 0 4 356 320 +36
Ceredigion 3 1 2 0 2 354 342 +12
South Wales & Mon 3 1 2 0 2 304 292 -88
SECTION B                
Glamorgan 3 3 0 0 6 415 300 +115
Carmarthen 2 1 1 0 2 227 247 -20
West Glamorgan 3 1 2 0 2 336 370 -34
Pen Y Glyn 2 0 2 0 0 193 254 -61

West Wales 124 Ceredigion 102

West Glamorgan 109 Carmarthenshire 120

Mid Wales 92 Ceredigion 130

Glamorgan 147 West Glamorgan 103

West Wales 126 South Wales & Mon 89

South Wales & Mon 89 Mid Wales 144

Ceredigion 122 South Wales & Mon 126

Mid Wales 129 West Wales 106

Glamorgan 130 Pen Y Glyn 90

West Glamorgan 124 Pen Y Glyn 103

Glamorgan 138 Carmarthenshire 107

 

Savegar Trophy 2016 - WINNERS MID WALES

Savegar Trophy Final Mid Wales  West Wales 

SECTION A                
COUNTY ASSOCIATION Played Won Lost Drawn Points Shots + Shots - Shots +/-
West Wales 3 3 0 0 6 388 298 +90
Glamorgan 3 2 1 0 4 370 323 +47
Pen Y Glyn 3 1 2 0 2 341 372 -31
West Glamorgan 3 0 3 0 0 291 397 -106
SECTION B                
Mid Wales 3 3 0 0 6 449 284 +165
Ceredigion 3 2 1 0 4 352 347 +5
South Wales & Mon 3 1 2 0 2 354 404 -50
Carmarthen 3 0 3 0 0 296 416 -120

Glamorgan 144 West Glamorgan 91

West Wales 133 Pen Y Glyn 111

South Wales & Mon 144 Carmarthenshire 112

Ceredigion 121 South Wales & Mon 104

Mid Wales 154 Ceredigion 83

Carmarthen 95 Mid Wales 124

Glamorgan 102 West Wales 119

Ceredigion 148 Carmarthenshire 89

Mid Wales 171 South Wales & Mon 106

Pen Y Glyn 113 Glamorgan 124

Pen Y Glyn 117 West Glamorgan 115

West Wales 136 West Glamorgan 85

Click here to view Live Scoring

2019 SENIOR INTERNATIONAL SQUAD SELECTED TO PLAY IN JERSEY (JUNE 16th - 18th)

Congratulations to all selected.

Please email your acceptance to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. by return

It is compulsory that you make yourself available for the development day and practice games.

Isabel Jones Berriew
Emma Gittins Berriew
Kathy Pearce Berriew
Bryony Wilson Berriew
Caroline Taylor Berriew
Hannah Williams Blue Anchor
Laura Daniels Brynhyfryd
Emma Woodcock Cardiff
Yvonne Lloyd Cardiff
Judith Wason Cardiff
Lauren Selway Gilfach Bargoed
Alis Butten Lampeter
Mel Thomas Lampeter
Anwen Butten Lampeter
Rhian Jones Lampeter
Sara Marie Nicholls Llandeilo
Wendy Price Llandrindod Wells
Mary Clare McCulloch Pontyfelin
Kelly Packwood Pontyfelin
Bethan Russ  Port Talbot
Tracy Gowen Porth
Steph Amos Saundersfoot
Gemma Amos Saundersfoot
Ysie White Tenby
Karen Lewis Whitchurch
Jodie McCarthy Ynys

2019 JUNIOR INTERNATIONAL SQUAD SELECTED TO PLAY IN SCOTLAND 2019

Congratulations to all selected

Please email your acceptance to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. by return.

It is compulsory that you make yourself available for the development day and practice games.

Lowri Powell Abertillery
Sophie Gittins Berriew
Megan Jones Bridgend Mun
Alex Morgan Gilfach Bargoed
Sara John Davies Haverfordwest
Alis Butten Lampeter
Rebecca Williams Llangennech & Bryn
Naomi Evans Llanidloes
Anna Lawrence Porth
Tegan Rees Porth
Estee Winsper-Parry Porth
Lauren Gowen Porth
Ysie White Tenby
Katie Dickinson Tenby
Chloe Jackson Whitchurch
Olivia Jackson Whitchurch
Katie Thomas Whitland
Jodie McCarthy Ynys

DUE TO ADVERSE WEATHER WARNINGS AND HEALTH & SAFETY OF OUR PLAYERS AND OFFICIALS, THE UNDER 25 PRACTICE MATCH HAS BEEN CANCELLED. 

On Sunday 26th August @ Llandrindod Wells   

Please Confirm Attendance by 19 August  by email:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. or 07841491922

Players to report at 1.00pm.  Whites and Academy tops to be worn

Rink 1

Rink 2

J Coles

Dinas Powis

I Davies

New Quay

O Lebreton

Whitchurch

B Salmon

Machen

JJ Lee Jones-Coles

Abertillery

C Lebreton

Whitchurch

M Brain

Caerau Athletic

S Jones

Ely Valley

 

Rink 3

Rink 4

L Jones

Croesyceiliog

DI Williams

Penygraig

J Bradley

      Resolven

D Peregrine

      Ammanford Park

S Meek

Caerau Athletic

T Tolhurst

Llandrindod Wells

J Phillips

Pontardawe

C Morgans

Harlequins

 

Rink 5

Rink 6

A Naylor

     St Julians

J Vale

Abergavenny

E Richards

Whitchurch Hosp

D Powell

Llandrindod Wells

J Larke

Llandrindod Wells

E Humphries

Troedyrhiw

D Hookings

Caerau Welfare

R Colwill

      Briton Ferry SC

 

Reserves:  J Hall-Croesyceiliog

Penylan BC crowned Carruthers Shield Champions 2018

Carruthers Shield Champions 2018 - Penylan BC

 

Round 1
June 16th
Round 2
July 7th
Round 3
July 21st
Round 4
August 4th
Semi Finals & Final
August 18th
Llandrindod Wells
SECTION A 9.30 14.00
Tick Tock  72  Troedyrhiw  74  Tenby 65   Kidwelly 94   Kidwelly 64  RTB Ebbw Vale 68 
Troedyrhiw 82
Rhoose  68  Tenby  102
Tenby  104
Thomastown  75  Thomastown  68  Kidwelly  68
Machynlleth  74
Kenfig & Pyle  73  Kidwelly  100
Kidwelly  88
Barry Romilly   69  Barry Romilly  57  Dinas Powis  66  Dinas Powis 72
Penyrhoel  68
Pontrhydyfen  63  Dinas Powis  97
Dinas Powys   79
Abergavenny Avenue    Abergavenny Ave 61   Barry Athletic  65
Aberavon  
Trelewis & Treharris  64  Barry Athletic  96
Barry Athletic  81
Saundersfoot   74  Saundersfoot  67  Merthyr West End  87  Merthyr West End 58   RTB Ebbw Vale 79 
Ammanford Park  73
Merthyr West End  124  Merthyr West End  92
Pontypridd  48
Welshpool  82  Welshpool  91  Welshpool  69
Bargoed  66
Llanbradach  97  Llanbradach  66
Tai Bach  72
RTB Ebbw Vale  93  RTB Ebbw Vale  90  RTB Ebbw Vale 120  RTB Ebbw Vale 100 
Blaina  62
Wyndham  53  Llanelli  58
Llanelli  105
Blackwood  84  Cwmbran Park  71  Cwmbran Park  50
Cwmbran Park  87
Lampeter  101  Lampeter  67
Bridgend Municipal  56
SECTION B
Aberaeron  74  Aberaeron  47  Harlequins 103  Harlequins 78  Penylan 84   Penylan 71 
Six Bells  63
Harlequins  98  Harlequins  114
Brynhyfryd  60
Gilfach  95  Gilfach Bargoed  72  Ely Valley  68
Rhymney Gwent  60
Ely Valley  85  Ely Valley  88
Llandrindod Wells  72
Parc y Dre  80  Parc Y Dre  103  Parc Y Dre  59  Penylan 79
Skewen  65
Presteigne  74  Carmarthen  92
Carmarthen  76
Penylan  88  Penylan  115  Penylan  92
Mount Pleasant  72
   Taffs Well  46
 
   Bryn Welfare  58  Abertillery  64  Whitchurch 74   Machen 73 
 
   Abertillery  86
 
   Pontymister Athletic  74  Whitchurch  89
 
   Whitchurch  79
 
   Machen  87  Machen  99  Machen 91 
 
   Brynmawr  64
 
   Bedwellty Park  78  Prince of Wales Court  63
 
   Prince of Wales Court  87
 

Live Scoring link

 

Carmarthen Bowling Club Saturday 18th and Sunday 19th August 2018     
TIME SEMI FINALS   FINAL WINNERS
  2 Wood Singles 
9.00am West Wales Ysie White Tenby v Carmarthen Hilary Bevan Casllwchwr   Carmarthen Hilary Bevan Casllwchwr Carmarthen Hilary Bevan Casllwchwr
South Wales & Mon Kelly Packwood Pontyfelin v Pen Y Glyn Enys Davies Crickhowell   Pen Y Glyn Enys Davies Crickhowell
Ceredigion Melanie Thomas Lampeter v Mid Wales Kathy Pearce Berriew   Ceredigion Melanie Thomas Lampeter Ceredigion Melanie Thomas Lampeter
West Glamorgan Angela Brennan Brynhyfryd v Glamorgan Emma Woodcock Cardiff   Glamorgan Emma Woodcock Cardiff
3.30pm Semi Finals         WINNER Ceredigion Melanie Thomas Lampeter
4.30pm Finals      
  4 Wood Singles
9.00am Caroline Taylor Berriew v Wendy Price Llandrindod Wells   Caroline Taylor Berriew Laura Daniels Brynhyfryd
10.00am Laura Daniels Brynhyfryd v Bryony Wilson Berriew   Laura Daniels Brynhyfryd
  Under 25 2 Wood Pairs 
9.00am (quarter final) Jess Wilson & Sophie Gittins Berriew v Katie Dickenson Tenby & Katie Thomas Whitland   Katie Dickenson Tenby & Katie Thomas Whitland Katie Dickenson Tenby & Katie Thomas Whitland
3.30pm Alis Butten Lampeter & Jodie McCarthy Ynys v Lauren Gowen Porth & Lowri Powell Abertillery   Alis Butten Lampeter & Jodie McCarthy Ynys
Katie Dickenson Tenby & Katie Thomas Whitland v Chloe Jackson Whitchurch & Sara John Davies Haverfordwest      
  Fours
10.00am Marion Purcell, Mary Clare McCulloch, Kelly Packwood, Val Hall Pontyfelin v Julie Thomas, Tricia Best, Marilyn Darney, Bethan Russ Port Talbot   Marion Purcell, Mary Clare McCulloch, Kelly Packwood, Val Hall Pontyfelin Nerys Lewis, Hazel Wilson, Isabel Jones, Caroline Taylor Berriew
4.30pm Shirley King, Yvonne Norton, Wendy Price, Betty Morgan Llandrindod Wells v Nerys Lewis, Hazel Wilson, Isabel Jones, Caroline Taylor Berriew   Nerys Lewis, Hazel Wilson, Isabel Jones, Caroline Taylor Berriew
  U18 Singles 
10.00am Lowri Powell Abertillery v Caitlin Smith Porth   Lowri Powell Abertillery Lauren Gowen Porth
10.30am Lauren Gowen Porth v Anna Lawrence Porth   Lauren Gowen Porth
  Under 25 Singles
10.30am Ysie White Tenby v Olivia Jackson Whitchurch   Ysie White Tenby Lowri Powell Abertillery
1.30pm Sophie Gittins Berriew v Lowri Powell Abertillery   Lowri Powell Abertillery
  Pairs
11.00am Caroline Taylor & Isabel Jones Berriew v Gemma Amos & Steph Amos Saundersfoot   Gemma Amos & Steph Amos Saundersfoot Gemma Amos & Steph Amos Saundersfoot
4.30pm Julie Thomas & Bethan Russ Port Talbot v Sophie Gittins & Emma Gittins Berriew   Julie Thomas & Bethan Russ Port Talbot
  Triples
11.30am Janice Phillips, Pat Cross, Mabel Davies Merthyr West End v Yvonne Lloyd, Judith Wason, Emma Woodcock Cardiff   Janice Phillips, Pat Cross, Mabel Davies Merthyr West End Gemma Amos, Steph Amos, Ann Lewis Saundersfoot
1.30pm Holly Bailey, Emma Gittins, Caroline Taylor Berriew v Gemma Amos, Steph Amos, Ann Lewis Saundersfoot   Gemma Amos, Steph Amos, Ann Lewis Saundersfoot
  Over 55 Rinks
1.30pm Morwen Thomas, Ceri Watkin, Lilian Davies, Dilwyn Thomas Lampeter v Hilary Owen, Christine Barr, Gill James, Karen Hopkins Newtown   Hilary Owen, Christine Barr, Gill James, Karen Hopkins Newtown Hilary Owen, Christine Barr, Gill James, Karen Hopkins Newtown
Pam Penrose, Denise Molan, Anne Greenaway, Carol Difford Gilfach Bargoed v Marion Purcell, Lynne Pearce, Ros Evans, Val Hall Pontyfelin   Pam Penrose, Denise Molan, Anne Greenaway, Carol Difford Gilfach Bargoed
  Double Rink Friday 17th August Merthyr West End Bowling Club
10.00am Mount Pleasant v Lampeter   Lampeter Merthyr West End
Pontyfelin v Merthyr West End   Merthyr West End

 

Click here for the full National Finals draw

Click here for Live Scoring

 

Notes for Competitors

Regulation Dress: Trousers, tailored appearance shorts and shirts will be white, but coloured shirts of affiliated W.B.A. Clubs may be worn, or County Colour in those competitions provided that all participants are wearing the same colour. Shoes can be predominantly white or brown, with heal-less smooth soles with white socks. While white caps can be worn, but coloured caps will not be allowed, and wet suites must be predominantly white. All players in a combination (Pairs, Triples, Fours or Team) must wear identical tops and will be asked to change into the same colour and pattern as their team members.

Red and Blue Stickers will be issued to all competitors, and each scoreboard will be marked red and blue to match.

Scorecards signed by the opponents, must be returned to the Championship Office immediately after the completion of each match.

Alcohol: Competitors are not allowed to consume alcohol during the course of play at the National Finals.

Smoking: Competitors are not allowed to smoke or use “E” cigarettes on the bowling greens.

Stamping requirements for Bowls: Bowls bearing a legible hexagonal (bullet) stamp of any date, or bowls bearing the World Bowls Stamp, may be used provided they are able to be read.

Mobile Phones must not be used on the greens.

Whilst every effort will be made to play the matches on the day and time stated, competitors may be required to play at a different venue and at different times to those stated in the programme. Play under floodlIghts may also become necessary.

If substitutes are required these should be substitutes already used, or if no substitute has been previously used, the substitute can only be a member of the same club who has not previously entered in the competition concerned during the current season. Substitutes may be required if there is extreme congestion of matches caused by “Double-ups” in later rounds.

Drug Test: Competitors should be aware that they may be subject to a Drug Test.

Trophies will be held by the winners of the Competitions for One Year. Should any damage occur during that period to the trophies, the cost of repair will be borne by the player or players concerned for the appropriate trophy.

Acknowledgements

The Welsh Bowling Association wishes to thank everyone who has helped in the preparation and running of the 2018 National Championships, including: Llandrindod Wells Town Council, Llandrindod Wells Bowling Club, Umpires and Markers, County Associations and individual donors of draw prizes.

Thanks are due to advertisers and sponsors who have supported the WBA by placing advertisements in this programme, it is hoped that members of the public and competitors will be able to support the advertisers.

The funeral of Dai Wilkins will be held at Margam Crematorium on Monday 20th August at 11.00am. Everyone is invited back to Pontrhydyfen BC after the funeral.

Congratulations to Anwen Butten of Lampeter, Sara Marie Nicholls Llandeilo, Mark Letman and Damian Doubler of Penylan Bowling Club who have been selected to play in the Hong Kong Classic Mixed Fours and Hong Kong International Bowls Classic singles and pairs. The competitions take place from 7th to 18th November 2018.  Good Luck to all.

Good Luck to the Womens Junior International Team for the weekend. 

They play in Leamington Spa - Saturday morning v Scotland. Saturday afternoon v England. Sunday morning v Ireland. Also good Luck to the British Isles Players who play Sunday afternoon - Ysie White and Lauren Selway in the pairs and Lauren Gowen in the singles.

Team Members are:

Melanie Thomas Lampeter, Katie Thomas Whitland, Sophie Gittins Berriew, Jodie Mccarthy Ynys, Gemma Louise Amos Saundersfoot, Rhiannon Weale Presteigne, Alex Morgan Gilfach Bargoed, Alis Butten Lampeter, Sara John Davies Haverfordwest, Melissa Eskins Llantrisant, Naomi Evans Llanidloes, Lauren Gowen Porth, Ysie White Tenby, Chloe Jackson Whitchurch, Rebeca Williams Llangennech & Bryn, Lauren Selway Gilfach Bargoed, Anna Lawrence Porth, Megan Jones Bridgend Mun, Manager: Kathy Pearce Berriew

INTERNATIONAL SERIES - LIVE SCORING

BRITISH ISLES CHAMPIONSHIPS - LIVE SCORING

Congratulations to our Mens Senior team on winning the British Isles International Series in Leamington Spa. It was a superb performance on the Saturday to defeat Ireland and Scotland. Missed out on beating England but the title was secured. Well done lads. 

Also, in the British Isles we had huge success. Congratulations to Jordan Davies, Jack Davies, Jarrad Breen and Ross Owen on winning the Fours and to Ross on his Under 25 Singles success. A great achievement and Wales are proud of you. 

Wales Winners

International Series

British Isles Championships

The new Super 10 Competition launched by the WWBA this year was won by Mid Wales in a hard fought final against South Wales & Mon at Ebbw Vale Welfare.  Mid Wales won the Singles, Pairs and Fours with the Triples going to South Wales & Mon.  Mid Wales also won the overall by 6 shots 67 to 61.

Mid Wales Winners WWBA Super 10 Competition 2018 Mid Wales - Winners of the WWBA Super 10 

 

South Wales Mon Runners Up in First Ever WWBA Super 10 Competition

South Wales & Mon - Runner up in the WWBA Super 10

 

Click here for the latest Savegar Trophy results and standings

Click here for the latest Ladies Super 10 results and standings

The eyes of the bowls world will be on Cardiff & Vale next month for a 10 nations test match. 

Wales have invited nine countries to take part in the nine-day event which is being held as part of the preparation for the Atlantic Championships which Wales will host in 2019. 
Countries taking part are Malaysia, Australia, USA, Spain, Ireland, Jersey, Canada,  South Africa and Namibia (men only). 

Both the WBA and WWBA have chosen teams made up of a mix of experienced and a development players to give them an opportunity to play against some of the top countries in the world. 

The test match is being held July 6-14 at Penylan, Cardiff, Penarth Windsor, Barry Athletic and Dinas Powis clubs. There is a rest day on July 10. 

Said team managers Hazel Wilson and Dave Harding: “All of us in Welsh Bowls are delighted to be able to host this test event and welcome all the other countries as preparation for the prestigious Atlantic Championships in 2019.  The test match is a great opportunity for our players to play against some of the top players in the world.   We have selected an exciting blend of both experienced internationals and some of our best emerging talent.  We look forward to following their progress through these matches and hope that the spectators enjoy some terrific bowls along the way.” 

The WWBA have selected two teams - Wales and Cymru with the following players selected: 
Wales - Mel Thomas, Lampeter (singles); Laura Daniels, Brynhyfryd, Gemma Amos, Saundersfoot (pairs); Alis Butten, Katie Thomas, Whitland, Mel Thomas (triples); Kelly Packwood, Pontyfelin, Steph Amos, Saundersfoot, Sophie Gittins, Berriew, Laura Daniels, Brynhyfryd (fours). 
Cymru - Sara Marie Nicholls, Llandeilo (singles); Sara Marie Nicholls, Ysie White, Tenby (pairs); Jodie McCarthy, Ynys, Bryony Wilson, Berriew, Anwen Butten, Lampeter, triples; Anwen Butten, Emma Gittins, Berriew, Jodie McCarthy, Bethan Russ, Port Talbot (fours). 

The WBA have selected:  Wales - Ben Thomas, Pontrhydyfen (singles); Jordan Davies, Harlequins, Damian Doubler, Penylan (pairs); Andrew Wason, Harlequins, Owain Dando, RTB Ebbw Vale, Chris Klefenz, Beaufort (triples); Lee Daniels, Pontrhydyfen, John Roberts, Tenby, Sam Roff, Llandrindod Wells, Danny Davies Jnr, Beaufort (fours).

LIVE SCORING - Click on the links below to view the Live Scoring

BRITISH ISLES

INTERNATIONAL SERIES

Good Luck to the Senior International Team and British Isles Teams who are competing in Ireland next Weekend. British Isles is Friday 15th June and Saturday 16th June with the international series from Sunday 17th to Tuesday 19th 
Teams Below: 

BRITISH ISLES

Singles - Judith Wason Cardiff 
Pairs - Kelly Packwood & Mary-Clare McCulloch Pontyfelin ... 
Triples - Carla Davies, Hannah Hunt, Bethan Russ Port Talbot
Fours - Anwen Butten, Carolyn James, Mel Thomas, Rhian Jones - Lampeter
Senior Fours - Betty Morgan, Jenny Davies, Anne Price, Shirley King - Llandrindod Wells

INTERNATIONAL TEAM

Kathy Pearce - Berriew
Kelly Packwood - Pontyfelin
Steph Amos - Saundersfoot
Bethan Russ - Port Talbot

 

Caroline Taylor - Berriew
Yvonne Lloyd - Cardiff
Gemma Amos - Saundersfoot
Rhian Jones - Lampeter

 

Anwen Butten - Lampeter (Captain)
Emma Gittins - Berriew
Bryony Wilson - Berriew
Marion Purcell - Ynysddu


Ysie White - Tenby
Isabel Jones - Berriew
Mary-Clare McCulloch - Pontyfelin
Lauren Selway- Gilfach Bargoed

 

Wendy Price - Llandrindod Wells
Mel Thomas - Lampeter
Alis Butten - Lampeter
Laura Daniels - Brynhyfryd

 

Emma Woodcock - Cardiff
Judith Wason - Cardiff
Carolyn James - Lampeter
Sara Marie Nicholls - Llandeilo

 

Reserves

Kelly Silcox - Blaina
Hannah Hunt - Port Talbot

 

WBA Under 25 v WWBA Under 25

On Sunday 8th July@ Whitchurch BC Cardiff   

Please Confirm Attendance by 1 July by email:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. or 07841491922

Players to report at 1.30pm.  Whites and International/Academy tops to be worn

Rink 1

Rink 2

C Morgans

Harlequins

A Naylor

St Julians

B Evans

Llanidloes

D Powell

Llandrindod Wells

J Davies

Harlequins

R Roberts

Caerau Athletic

M Brain

Caerau Athletic

R Jackson

Penylan

 

Rink 3

Rink 4

I Williams

Penygraig

D Peregrine

Ammanford Park

JJ Lee Jones-Coles

Abertillery

     H Butten

Lampeter

R Davies

Harlequins

M Davies

Crosskeys

K Crocker

Gilfach

D Hardy

Kerry

 

Rink 5

Rink 6

C Bayliss

Ely Valley

J Coles

Dinas Powis

S Jones

Ely Valley

R Colwill

Briton Ferry SC

R Grant

Dinas Powis

A Fullwood

St Julians

D Hookings

Caerau Welfare

      M John

Whitland  

 

Reserves:  E Richards Whitchurch Hosp ,C Lebreton Whitchurch Hosp

                                                                                                   

                                                                                                                               

The Group stages are now complete. Click here to view the Carruthers Shield Draw 2018

Congratulations to Pembrokeshire CBA on winning the County Double Rink Tournament. Read more here...

Marking Course Cardiff 2018

What an incredible match. Julie Thomas and Gilly Miles have won Commonwealth Bronze on an extra end. The last bowl from Gilly was described as the best of the Games! And what a shot it was. We are so proud of Gilly and Julie. Congratulations to you both! A special well done to John Wilson and John Byron too. Fantastic every one of you.

WelshVI

In an incredible Men's Pairs final, Dan Salmon and Marc Wyatt won the Gold medal beating strong favourites Paul Foster and Alex Marshall 12-10. An absolutely outstanding achievement and the whole of Welsh Bowls are immensely proud of you both. 

IMG 1181

Congratulations to Laura Daniels on winning a silver medal in her first Commonwealth Games. Amazing achievement and Wales is so proud of you!

IMG 1174

The Ladies National Competition Draws are now available online.

Go to Competitions > Ladies > National Finals 2018

Follow Team Wales results at the Commonwealth Games Gold Coast 2018. We Are Red!

https://results.gc2018.com/en/lawn-bowls/daily-schedule.htm 

http://www.bbc.co.uk/sport/commonwealth-games/schedule/sports/bowls  

 

 

CG Lawn Bowls Draw Page 1

CG Lawn Bowls Draw Page 2